вівторок, 18 жовтня 2016 р.

Як залагодити конфлікт. Практична робота. Моделювання ситуацій мирного розв’язання конфліктів з однолітками

Як залагодити конфлікт. Практична робота. Моделювання ситуацій мирного розв’язання конфліктів з  однолітками
Мета: роз’яснити учням правила, які допомагають запобігати конфліктам і мирно розв’язувати їх; вчити мирно розв’язувати конфлікти з однолітками; розвивати вміння аналізувати типові життєві ситуації; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
— Як ви вважаєте, чому вміння слухати не менш важливе за вміння говорити?
— У чому полягають переваги впевненого спілкування?
— Які недоліки пасивного і агресивного спілкування?
— Поясніть прислів’я.
Умієш говорити — умій слухати.
Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
Умій вчасно сказати і вчасно змовчати.
2. Мозковий штурм «асоціації» (див.додаток на с. 40)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як попереджати і розв’язувати конфліктні ситуації.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя
— Щодня ти спілкуєшся з людьми, які тебе оточують,— рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими. Усі вони різні, з несхожими характерами: одні — спокійні, інші — «спалахують», наче сірники. У деяких ситуаціях люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді говорять, що виник конфлікт. Конфлікти часто відбуваються через непорозуміння, різні погляди на розв’язання проблеми, розбіжності думок, інтересів тощо. Поведінка у конфлікті різниться і залежить від причини конфлікту, виховання, культури людини, особливостей характеру, вміння контролювати свої емоції. Ти вже знаєш деякі «секрети» спілкування — дотримуй їх!
А ще пам’ятай:
Будь доброзичливим і дружелюбним.
Не пліткуй і не давай нікому образливих прізвиськ.
Не вступай у суперечку.
Якщо ти помітив, що співрозмовникові неприємна тема розмови, зміни її. Якщо ж тобі неприємна розмова, намагайся ввічливо, але наполегливо припинити її чи обернути все на жарт.
Не вказуй людині у присутності інших на її недоліки.
Не став запитань, на які незручно і неприємно відповідати.
Не розв’язуй конфлікти бійкою.
Ніколи не позичай свої речі малознайомим і незнайомим людям.
Упевнено відмовляйся від небезпечної пропозиції.
— Щоб запобігти конфлікту, слід обмірковувати, як доцільно поводитися в тій чи іншій ситуації (домовитися; зупинитись; пожартувати; вибачитись; відійти; покликати когось із дорослих і порадитись з ним тощо).
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота за підручником (с. 65–68)
1) Робота за малюнком.
— Розгляньте малюнок на с. 68. Складіть оповідання за планом:
Який конфлікт виник у баранців?
Який вихід із ситуації вони знайшли?
Що відчували баранці на початку конфлікту, а що — по його завершенні?
Запам’ятайте! Якщо виник конфлікт, слід шукати рішення, прийнятне для всіх.
2) Читання казки К. Ушинського «Два козлики».
— Об’єднайтесь у пари. Розіграйте сценки, як слід розв’язати подібні ситуації (якщо ви зіткнулися з кимось у дверях, вузькому проході).
Запам’ятайте! Щоб мирно розв’язувати конфлікти, потрібно вміти поступатися.
3) Читання казки М. Пляцковського «Гей, ти!».
— Що відчували звірі, коли їх обзивав Папуга?
— Чи багато в нього було друзів? Чому?
— Що можна сказати тому, хто дражниться?
Запам’ятайте! Називайте людей на ім’я. Дражнилки та обзивання породжують конфлікти.
4) Робота в групах.
Правила розв’язання конфліктів
— Ви, напевно, переглядали мультфільм про Кота Леопольда і двох мишенят. Вони обзивали Леопольда «підлим боягузом», улаштовували йому пастки, але часто потрапляли у них самі. Леопольд завжди казав мишенятам:
«Хлоп’ята, давайте жити дружно!».
Прочитайте правила Кота Леопольда. Додайте свої правила, які допоможуть уладнати конфлікт.
2. Практична робота
— Об’єднайтесь у пари і розіграйте ситуації мирного розв’язання конфліктів.
Ситуація 1 : ти зайшов до класу, а за твоєю партою сидить інший учень.
Ситуація 2 : ти позичив однокласникові свою річ, а він повернув її зламаною.
Vі. Підбиття підсумків. Рефлексія
Бесіда
— Що таке конфлікт? Чому виникають конфліктні ситуації?
— Як ви зазвичай поводитеся в конфліктній ситуації, під час сварки?
— Порадьтеся з батьками щодо уникнення конфліктів.
— Як ви вважаєте: бійка приносить користь чи завдає шкоди людині? Чому?

Немає коментарів:

Дописати коментар